Recenze: Jen jedno jablko denně

22. června 2016 v 17:38 | A. |  Recenze
Co se stane, když se nám touha po zhubnutí vymkne z ruky? Co se stane, když člověk začne být sám sebou, touhou po dokonalosti a kontrolou sám nad sebou posedlý?

O problematiku poruch příjmu potravy jsem se začala zajímat už dávno. Je to pro mě stále nepochopená otázka, jak to někdo může nechat zajít tak daleko a vědomě si ubližovat. Myslím si, že určitě nejsem jediná, komu se v hlavě rodí otázky tohoto typu "proč, jak..." ?


A na všechny tyto otázky vám odpoví tato kniha. Kniha, která nevypráví jen o touze zhubnout, ale vypráví i o jiné stránce anorexie. O stránce, kdy díky anorexii "má" jedinec nad sebou kontrolu, tedy spíše on sám si myslí, že ji má. Autobiografické dílo britské spisovatelky a žurnalistky poukazuje na to, jak anorexie dokáže zničit několik desítek let mládí, jak lehké je se do kolotoče poruch příjmu potravy dostat a jak moc těžké je, dostat se z něj. Paní Woolfová se snaží nastínit, jak asi anorektik přemýšlí (samozřejmě upozorňuje, že každý přemýšlí jinak), jak se cítí když řekne pravdu nahlas a jak jsou lidé s těmito poruchami vnímáni veřejností.

Každému, kdo se o danou problematiku zajímá, doporučuji přečíst! Dílo vás vtáhne do děje ani nevíte jak. Myslím si, že kniha by mohla spoustě lidem změnit názor a postoj k daným jedincům.


A CO VŠE KNIHA OBSAHUJE?

Kniha má 16 kapitol + úvod a doslov. Každá kapitola popisuje různé události z života Emmy. Události, které vedly ke zrodu poruchy a nebo naopak ty, které vedly k uzdravení se.
Některé chvíle jsou popisovány docela do hloubky, o některých se moc nezmiňuje.

No, víc bych toho nerada prozradila, protože bych tu mohla vypsat skoro celý děj knížky.

Podle mého názoru by měl o této problematice každý z nás vědět, protože je to jedna z poruch, která se objevuje čím dál víc a to nejen u mladistvých, ale i u malých dětí či u starších (převážně) žen.
Mnoho z nás si klade otázku "PROČ", jsou přece důležitější věci, než dokonalá postava. Samozřejmě i na tuto otázku naleznete odpověď v této skvělé a upřímně napsané knize.

Přeji pěkné počtení :)
 


Komentáře

1 Emma Emma | Web | 22. června 2016 v 14:30 | Reagovat

S anorexií je to těžký. Media a dnešní doba k tomu mladé holky prostě vede. Pokud nemají pevný základ ve zdravé stravě a pohybu od mala, můžou vyrůst jednoduše do větší velikosti a potom je problém. Anorexie je jeden z těch nejrychlejších způsobů jak zhubnout... A když do toho jednou spadnou, těžko se to vrací zpátky :-(

2 Neens Dee Neens Dee | Web | 22. června 2016 v 14:53 | Reagovat

je to problém no :/ pak se z toho blbě vrací zpátky.. ale ta kniha vypadá zajímavě :-)

3 Bree Bree | E-mail | Web | 23. června 2016 v 21:30 | Reagovat

Páni, tak tahle knížka vypadá opravdu zajímavě. Já osobně jsem byla tímto tématem jednu dobu úplně posedlá. Nikdy jsem si tím sama neprošla, ani se k tomu nijak nepřiblížila. Samozřejmě jsem zkoušela držet diety a vyzkoušela jsem pár opravdu těch drastických, ale když mi tělo po pěti dnech hladovění dalo jasně najevo nevolností a bolestí hlavy, že takhle to dál nejde, tak jsem začala zase jíst. Neumím si představit, jak to někdo může vydržet. Každopádně tohle téma mě neskutečně fascinuje a jestli je tato kniha běžně k dostání v knihkupectvích a narazím na ní, tak jí určitě beru. Děkuju moc za tip :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama